Europejski Tydzień Redukcji Odpadów

Europejski Tydzień Redukcji Odpadów (European Week for Waste Reduction – EWWR) to coroczna inicjatywa mająca na celu promowanie zapobiegania powstawaniu odpadów oraz właściwego postępowania z już wytworzonymi odpadami.
Przy okazji Tygodnia Redukcji Odpadów (17.11-25.11) w internacie młodzież z I piętra, przez cały tydzień uczestniczyła w różnego rodzaju działaniach mających na celu podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej. Wszelkie inicjatywy miały za zadanie wskazać na problem dużej ilością wytwarzanych przez nas odpadów, możliwości ich redukcji, jak również na możliwości radzenia sobie z nim. Młodzież utworzyła gazetkę dotyczącą selektywnej zbiórki odpadów. Odbyły się rozmowy edukacyjne. Powstał kącik segregacji „chilluj i segreguj”. Wychowawcy wdrażali wychowanków do selektywnej zbiórki śmieci.
Priorytetem jest zapobieganie powstawania odpadów. Można dążyć do tego celu przede wszystkim przez świadome wybory konsumenckie np. używanie reklamówek wielokrotnego użytku, zakupienie kremu lub pasty do zębów bez dodatkowych opakowań tekturowych i foliowych. Młodzież dowiedziała się również o stylu zero waste. Do eko rozwiązań należy m.in. selektywne zbieranie odpadów, w skutek czego zyskujemy czysty surowiec z przeznaczeniem do recyklingu lub innych form odzysku. Dzięki inicjatywie grupy wychowanków zastosowaliśmy na piętrze tzw. domowy recykling - nadaliśmy drugie życie odpadom i starym rzeczom. Tak właśnie powstał kącik „czilluj i segreguj”. Eko kącik został zaaranżowany z tekturowych pudeł, starych gazet, materiałów edukacyjnych użytych wcześniej, starych puf oraz stolika.

Opracowała Paulina Racułt

Europejski_Tydzien_Redukcji_Odpadow
Europejski Tydzień Redukcji Odpadów
17 - 25 listopada 2018 r.