Przeciwdziałanie narkomanii

NARKOTYK ŚMIERCI DOTYK

W ramach działań prewencyjnych mających na celu przeciwdziałanie narkomanii oraz spożywaniu substancji psychoaktywnych, w Świetlicy Internatu odbyła się projekcja filmu w reżyserii D. Aronofsky’ego pt. „Requiem dla snu”, w której wzięło udział wielu Wychowanków. Wydarzenie poprzedziło przygotowanie plakatów – „Narkotyk śmierci dotyk”, które miały zachęcić Młodzież do uczestnictwa we wspólnym oglądaniu filmu i jednocześnie - poprzez biało-czarną szatę graficzną przypominającą klepsydrę - zwrócić uwagę na zgubne konsekwencje sięgania po narkotyki.
Obraz w dobitny sposób prezentuje jak każde uzależnienie prowadzi do osobistej degradacji oraz rozpadu relacji międzyludzkich. Film przedstawia m.in. losy młodych, zdolnych ludzi, którzy z początku biorąc jedynie dla zabawy, z czasem dostrzegają, że dilerka to dochodowy interes, wchodzą coraz głębiej w narkotykowe struktury, biorą coraz częściej, a gdy uświadamiają sobie, że wybrali złą drogę, jest już za późno. Wszystkie plany osobiste, zawodowe nigdy nie zostaną osiągnięte, sielanka zamienia się w tragiczną pogoń za kolejną działką, która dając chwilową ulgę, w rzeczywistości wiedzie na samo dno, gdzie nie ma nic poza rozpaczą i samotnością przeżywania.
Po zakończeniu seansu Wychowawcy każdej z grup (p. K. Bylica, p. A. Cichoń, p. M. Chodacka, p. K. Jeziorowska, p. P. Kowalik, p. W. Rynduch, p. K. Zając, p. P. Żmigrodzki) odbyli rozmowy z Młodzieżą, która nie kryła współczucia dla bohaterów filmu, ubolewając nad smutnym zakończeniem historii. Padało wiele przykładów z życia, wiele refleksji dotyczących szkodliwości narkotyków i uzależnień w ogóle oraz ostrej krytyki w kierunku osób rozprowadzających substancje psychoaktywne, dla których korzyści materialne dominują nad wartościami zdrowia i życia drugiego człowieka.

Opracowała Paulina Kowalik

Przeciwdzialanie_narkomanii