Strona Główna    Aktualności    Media o nas    Filmy    Dojazd    Kontakt
  Menu
  ProjektyCKZ
Kącik Przedsiębiorcy


  Akcje pomocy
  Partnerzy

Uniwersytet Rolniczy
w Krakowie

Wyższa Szkoła
Turystyki i Ekologii
w Suchej Beskidzkiej

Małopolska do celu.eu

Poczet Krakowskiej
Chorągwi Husarskiej

Gminny Ośrodek
Pomocy Społecznej
w Czernichowie

Serwis mojestypendium.pl
  Światowy Dzień Walki z AIDS
Internat

Światowy Dzień Walki z AIDS

Pierwszego grudnia obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z AIDS. Czas ten powinien w sposób szczególny zachęcać nas do głębszej refleksji oraz do upowszechniania wiedzy o tym groźnym wirusie oraz chorobie. Światowy Dzień Walki z AIDS to okazja by rozważyć przebadanie się na obecność wirusa HIV, to okazja by podjąć rozmowę z młodymi ludźmi o ryzykownych, często całkiem bezmyślnych zachowaniach, których konsekwencji nie są do końca świadomi. Domeną młodości jest bowiem spontaniczna radość życia.

Biorąc pod uwagę powyższe rozważania, wychowawczynie: p. K. Zając oraz p. J. Podoba-Molik zorganizowały akcję profilaktyczną dotyczącą HIV/AIDS - ,,Mój Walenty jest the best, idzie ze mną zrobić test”.

Na głównym parterowym korytarzu zawisnął wykonany przez młodzież plakat informacyjny, a na każdym z pięter ulotki zachęcające do wykonania testu w kierunku HIV. Dodatkowo zorganizowano edukacyjne spotkanie z młodzieżą, na którym przedstawiono autentyczny wywiad z młodą, normalną dziewczyną, która już podczas swojego pierwszego razu zaraziła się wirusem HIV. Zarówno jej wypowiedzi, jak i dziennikarza przekazały słuchaczom wiele ważnych informacji dotyczących choroby m.in.: o tym, w jak łatwy sposób może dojść do zakażenia, jak wygląda życie z HIV, partnerstwo, leczenie oraz kto dziś w Polsce choruje. Historia Ani bardzo poruszyła zgromadzonych, którzy po jej wysłuchaniu podjęli rozmowę z wychowawcami zadając wiele pytań, a także dzieląc się posiadaną wiedzą. Panie wychowawczynie udzielały odpowiedzi na nurtujące kwestie oraz uzupełniały posiadane już informacje. W rozmowie z uczniami szczególną uwagę zwracały na ryzykowne zachowania seksualne, starając się uświadomić im, jak ważne jest zabezpieczanie się podczas stosunków. Wiek inicjacji bowiem obniża się, a powszechny dostęp do tabletek antykoncepcyjnych powoduje, że prezerwatywa staje się zbędna.

Spotkanie zakończyło się apelem o rozwagę w swoich zachowaniach oraz zachętą do badań profilaktycznych – podano miejsce w Krakowie, gdzie bezpłatnie i anonimowo można wykonać test w kierunku HIV.

Opracowała Kinga Zając


Swiatowy_Dzien_Walki_z_AIDS
Światowy Dzień Walki z AIDS
1 grudnia 2018 r.
  Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
  Poczta
Poczta
  Facebook