Strona Główna    Aktualności    Media o nas    Filmy    Do pobrania    Artykuły    Linki    Forum    Dojazd    Kontakt    Promocja

Szkolenia dotyczące rozwoju osobistego

Od teorii do praktyki – szkolenia dotyczące rozwoju osobistego dla uczniów ZSRCKU

12 grudnia br. młodzież z ZSRCKU w Czernichowie wzięła udział w szkoleniach zorganizowanych przez Koło Naukowe Rozwoju Osobistego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Uczniowie klas 1A i 2C uczestniczyli w szkoleniu na temat „Od marzyciela do człowieka sukcesu, czyli sztuka planowania i stawiana celów”. W trakcie szkolenia uczniowie przekonali się, że warto mieć marzenia. Marzenia bowiem mogą się spełnić, jeśli postawimy sobie konkretne cele. Biorący udział w szkoleniu poznali metodę SMART, która wspomaga definiowanie celów. Każdy cel ma być - wg tej metody - specyficzny, mierzalny, osiągalny, istotny, określony w czasie. Podczas ćwiczeń praktycznych uczniowie mogli sprawdzić czy stawiane przez nich cele są „smartne”. Konkluzją spotkania było stwierdzenie, że odpowiednio wytyczony cel, to klucz do sukcesu.
Podczas szkolenia na temat „Technik szybkiego czytania”, w którym wzięli uczniowie klas: 2C, 2B i 2E prowadząca zwróciła uwagę na warunki sprzyjające tym technikom, takie jak: cisza, odpowiedni kąt nachylenia książki, odpowiednie światło, dobry humor i pozytywne nastawienie emocjonalne oraz tekst zapisany w sposób klasyczny (nie w kolumnach). Uczniowie dowiedzieli się również, że techniki szybkiego czytania obejmują m.in. umiejętne wodzenie wzrokiem po tekście, zapamiętywanie pojedynczych słów, czytanie skrajnych słów.
Uczniowie klas: 3C i 3A brali udział w szkoleniu pt. „Radzenie sobie ze stresem”. Na początku zajęć zostali zapoznani z definicją stresu, a następnie podano im różnorodne metody pozwalające złagodzić skutki nieodpowiedniego poziomu napięcia, jak: ćwiczenia fizyczne, ćwiczenia relaksacyjne, pozytywne myślenie czy medytacja. Zwrócono także szczególną uwagę, że stres jest zjawiskiem naturalnym, które towarzyszy ludziom w trakcie ich społecznego życia. Dlatego bardzo ważną sprawą jest – zaznaczyła prowadząca – umiejętność utrzymywania napięcia w optymalnych dla każdego granicach.
Równie ważnej umiejętności – zarządzania sobą w czasie – dotyczyło szkolenie, w którym uczestniczyli uczniowie klas: 1C i 1D, podczas którego prowadząca pokazała kilka sposobów planowania uroczystości, wydarzeń, imprez czy codziennych zajęć. Niektóre z tych sposobów znane są od lat (jak np. oś czasu, na której można zapisać projektowane zajęcia), ale większość z nich to sposoby jeszcze nieznane, wykorzystujące nowoczesne technologie, np. aplikacje na smartfony, pozwalające precyzyjnie zaplanować i przekazać współużytkownikom danej aplikacji niezbędne informacje dotyczące planowanych zajęć.
Klasy 1B i 3C uczestniczyły w szkoleniu pt. „Autoprezentacja”, podczas którego prowadząca wyjaśniła czym jest autoprezentacja. Uczniowie zapoznali się z głównymi jej filarami m. in. znaczeniem tzw. „pierwszego wrażenia”, pewności siebie, wyglądu, ale przede wszystkim wiedzy i kompetencji.
Uczniowie pozostałych klas mogli skorzystać ze szkoleń dotyczących równie ciekawej tematyki: „Sztuka kochania, czyli jak pokochać samą siebie” oraz „Gry na budowanie zespołu”.

Opracowały: Marzena Błażejak
Agnieszka Kołodziej