Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Co do nosa mają sople, czyli Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Internacie

21 lutego obchodziliśmy w Naszym Internacie Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. A tak właściwie, to… Języków Ojczystych, gdyż społeczność internatową tworzy młodzież polsko-ukraińska.
Na spotkaniu poruszyliśmy kwestie pochodzenia słów oraz zabawnych często różnic znaczeniowych wyrazów występujących zarówno w języku polskim jak i ukraińskim. Jak się np. okazało „sopel” to dla naszych wschodnich sąsiadów…… wydzielina zalegająca w nozdrzach. Ponadto zastanawialiśmy się nad znaczeniem niektórych przysłów, które często mają bardzo podobną strukturę składniową i zawartą w nich myśl (Polacy mawiają Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej natomiast Ukraińcy Dobrze temu, kto w swoim domu). Staraliśmy się również uściślić, jakie pierwotne znaczenia mają tak popularne obecnie słowa jak „prestiżowy”, czy „epicki”. Nie mogliśmy więc przy tej okazji ominąć kwestii ekspansji anglicyzmów, na co narażone są oba nasze języki.
Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego pozwoliły nam lepiej poznać nasze zwyczaje językowe. Okazało się, że nasze języki, wywodzące się ze wspólnej tradycji słowiańskiej, mają wiele podobieństw, szczególnie jeśli chodzi o znaczenie niektórych wyrazów.
Organizatorzy spotkania: pani Wioletta Borowczyk oraz Piotr Żmigrodzki dziękują młodzieży za aktywny w nim udział i podzielenie się cennymi spostrzeżeniami.

opracował Piotr Żmigrodzki

Miedzynarodowy_Dzien_Jezyka_Ojczystego