Strona Główna    Aktualności    Media o nas    Filmy    Dojazd    Kontakt
  Menu
  ProjektyCKZ
Kącik Przedsiębiorcy


  Akcje pomocy
  Partnerzy

Uniwersytet Rolniczy
w Krakowie

Wyższa Szkoła
Turystyki i Ekologii
w Suchej Beskidzkiej

Małopolska do celu.eu

Poczet Krakowskiej
Chorągwi Husarskiej

Gminny Ośrodek
Pomocy Społecznej
w Czernichowie

Serwis mojestypendium.pl
  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Internat

Co do nosa mają sople, czyli Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Internacie

21 lutego obchodziliśmy w Naszym Internacie Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. A tak właściwie, to… Języków Ojczystych, gdyż społeczność internatową tworzy młodzież polsko-ukraińska.
Na spotkaniu poruszyliśmy kwestie pochodzenia słów oraz zabawnych często różnic znaczeniowych wyrazów występujących zarówno w języku polskim jak i ukraińskim. Jak się np. okazało „sopel” to dla naszych wschodnich sąsiadów…… wydzielina zalegająca w nozdrzach. Ponadto zastanawialiśmy się nad znaczeniem niektórych przysłów, które często mają bardzo podobną strukturę składniową i zawartą w nich myśl (Polacy mawiają Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej natomiast Ukraińcy Dobrze temu, kto w swoim domu). Staraliśmy się również uściślić, jakie pierwotne znaczenia mają tak popularne obecnie słowa jak „prestiżowy”, czy „epicki”. Nie mogliśmy więc przy tej okazji ominąć kwestii ekspansji anglicyzmów, na co narażone są oba nasze języki.
Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego pozwoliły nam lepiej poznać nasze zwyczaje językowe. Okazało się, że nasze języki, wywodzące się ze wspólnej tradycji słowiańskiej, mają wiele podobieństw, szczególnie jeśli chodzi o znaczenie niektórych wyrazów.
Organizatorzy spotkania: pani Wioletta Borowczyk oraz Piotr Żmigrodzki dziękują młodzieży za aktywny w nim udział i podzielenie się cennymi spostrzeżeniami.

opracował Piotr Żmigrodzki


Miedzynarodowy_Dzien_Jezyka_Ojczystego
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
21 lutego 2019 r.
  Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
  Poczta
Poczta
  Facebook