Strona Główna    Aktualności    Media o nas    Filmy    Do pobrania    Artykuły    Linki    Forum    Dojazd    Kontakt    Promocja

BARDZIEJ nie znaczy gorzej -
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
w Internacie „Pod Kłosem”

Co może łączyć teksty piosenek disco-polo z klasycznymi animacjami z wytwórni Disneya? Z pozoru niewiele. Chyba że prześledzimy losy niektórych osób ze spektrum autyzmu. Wtedy rzeczy z pozoru od siebie odległe, nieoczekiwanie stają się sobie zaskakująco bliskie.
2 kwietnia, w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, zastanawialiśmy się nad tym, jak może wyglądać życie ludzi ze spektrum autyzmu. Już w samej nazwie tego Dnia kryła się pewna wskazówka przecząca stereotypom, jakoby autyzm był chorobą. Autystycy bowiem, to ludzie tacy jak my, tylko, jak powiada Kosma Moczek, bohater krótkiego dokumentu obejrzanego przez Nas na świetlicowym spotkaniu w Internacie, „odczuwający wszystko bardziej”. I właśnie to BARDZIEJ stanowi wyzwanie dla każdego, kto spotka się z osobą ze spektrum autyzmu. Na ile jego dobra wola i tolerancja pozwoli na zobaczenie w tym drugim… człowieka?
Autystycy potrzebują akceptacji społeczeństwa dla swoich, osobliwych czasami, rytuałów. Nie lubią kiedy jest zbyt głośno ani zbyt tłoczno. Często specjalizują się w jakiejś dziadzinie wiedzy, stając się w niej niekwestionowanymi ekspertami. A tak poza tym potrzebują tego samego, co każdy z nas: empatii, akceptacji, bliskości.
Bohater Życie animowanego zaczął mówić, kiedy zetknął się z klasycznymi animacjami Disneya. Z kolei wspomniany Kosma uczył się przekazywania emocji na baaaaardzo prostych tekstach piosenek… disco-polo. Ich życiorysy świadczą o tym, że autystycy mogą odnaleźć swoje miejsce w społeczeństwie. Jeśli tylko ono wykaże odrobinę cierpliwości, aby wspomóc takie osoby i zobaczyć w spotkaniu z nimi kogoś, kto choć funkcjonuje nieco inaczej, to jednak pozostaje człowiekiem z pragnieniami takimi, jak każdy z nas.
Licznie zgromadzonej na spotkaniu młodzieży Naszego Internatu dziękują za przybycie jego organizatorzy, wychowawcy: Wioletta Borowczyk, Artur Cichoń, Paulina Racułt i Piotr Żmigrodzki.

opracował: Piotr Żmigrodzki

Swiatowy_Dzien_Swiadomosci_Autyzmu