Strona Główna    Aktualności    Media o nas    Filmy    Dojazd    Kontakt
  Menu
  ProjektyCKZ
Kącik Przedsiębiorcy


  Akcje pomocy
  Partnerzy

Uniwersytet Rolniczy
w Krakowie

Wyższa Szkoła
Turystyki i Ekologii
w Suchej Beskidzkiej

Małopolska do celu.eu

Poczet Krakowskiej
Chorągwi Husarskiej

Gminny Ośrodek
Pomocy Społecznej
w Czernichowie

Serwis mojestypendium.pl
  Asertywność – czyli sztuka odmawiania
Internat

ASERTYWNOŚĆ
to „złoty środek” między agresją a uległością

W dniu 24 kwietnia 2019 w naszym Internacie odbyło się spotkanie pod tytułem „Asertywność – czyli sztuka odmawiania”. W kameralnym gronie rozmawialiśmy o asertywności jako sposobie relacji z innymi ludźmi i umiejętności bycia sobą bez przemocy czy uległości w zachowaniu, dzięki której ludzie otwarcie wyrażają swoje myśli, uczucia i przekonania, nie lekceważąc uczuć i poglądów swoich rozmówców.

Poznaliśmy człowieka asertywnego, czyli takiego , który jest pewny siebie ale nie zarozumiały i nie zadufany w sobie. Jego pewność siebie jest oparta na przekonaniu, że jest w stanie poradzić sobie nawet w najtrudniejszej sytuacji, a jeśli mu się nie powiedzie, to cóż każdy człowiek ma prawo do popełniania błędów. Traktuje samego siebie życzliwie i serdecznie, co oznacza że nie wstydzi się siebie i nie udaje że jest kimś innym. Stanowczo nie pozwala innym na naruszenie swojej godności osobistej, ale jednocześnie w stosunkach z otoczeniem przestrzega zasady fair play, nie poniża, nie lekceważy i nie oszukuje.

Podjęliśmy także rozmowę o zachowaniach odmiennych od asertywności, czyli o agresji i uległości. Zachowania uległe i agresywne, to te najbardziej instynktowne, wyrażone w obliczu problemów i zagrożenia. Jednak ucieczka lub atak są nieefektywne z punktu widzenia komunikacji.

Najlepszym wyjściem jest środek, czyli właśnie asertywność.

Bardzo dziękuję młodzieży zgromadzonej na spotkaniu za udział.

opracowała Anna Dzierwa
  Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
  Poczta
Poczta
  Facebook