Asertywność – czyli sztuka odmawiania

ASERTYWNOŚĆ
to „złoty środek” między agresją a uległością

W dniu 24 kwietnia 2019 w naszym Internacie odbyło się spotkanie pod tytułem „Asertywność – czyli sztuka odmawiania”. W kameralnym gronie rozmawialiśmy o asertywności jako sposobie relacji z innymi ludźmi i umiejętności bycia sobą bez przemocy czy uległości w zachowaniu, dzięki której ludzie otwarcie wyrażają swoje myśli, uczucia i przekonania, nie lekceważąc uczuć i poglądów swoich rozmówców.

Poznaliśmy człowieka asertywnego, czyli takiego , który jest pewny siebie ale nie zarozumiały i nie zadufany w sobie. Jego pewność siebie jest oparta na przekonaniu, że jest w stanie poradzić sobie nawet w najtrudniejszej sytuacji, a jeśli mu się nie powiedzie, to cóż każdy człowiek ma prawo do popełniania błędów. Traktuje samego siebie życzliwie i serdecznie, co oznacza że nie wstydzi się siebie i nie udaje że jest kimś innym. Stanowczo nie pozwala innym na naruszenie swojej godności osobistej, ale jednocześnie w stosunkach z otoczeniem przestrzega zasady fair play, nie poniża, nie lekceważy i nie oszukuje.

Podjęliśmy także rozmowę o zachowaniach odmiennych od asertywności, czyli o agresji i uległości. Zachowania uległe i agresywne, to te najbardziej instynktowne, wyrażone w obliczu problemów i zagrożenia. Jednak ucieczka lub atak są nieefektywne z punktu widzenia komunikacji.

Najlepszym wyjściem jest środek, czyli właśnie asertywność.

Bardzo dziękuję młodzieży zgromadzonej na spotkaniu za udział.

opracowała Anna Dzierwa