Profilaktyka raka szyjki macicy

Wybierz życie - profilaktyka raka szyjki macicy!

Co 2 minut w świecie umiera kobieta z powodu raka szyjki macicy. Polska znajduje się zaś w niechlubnej czołówce krajów, w których wskaźnik umieralności na owego raka jest jeden z najwyższych w Europie.
Te porażające statystyki skłoniły wychowawców internatu do podjęcia akcji profilaktycznej „WYBIERZ ŻYCIE”, która ma na celu propagowanie wśród młodych dziewcząt, wiedzy na temat czynników ryzyka rozwoju raka szyjki macicy, w tym przede wszystkim zakażenia wirusem HPV.
Informacje na ten temat można znaleźć na plakacie wykonanym przez wychowawców znajdującym się w głównym holu internatu oraz ulotkach informacyjnych. Zachęcamy także do zajrzenia na stronę Polskiej Koalicji na rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy www.koalicjarsm.pl.
W powyższych materiałach młodzież (i nie tylko) może znaleźć informacje na temat tego jak zapobiegać chorobie wykonując regularne badania cytologiczne. Zachęcono także młodzież aby zadbała o swoich najbliższych: mamy, babcie, ciocie znajdujące się w strefie ryzyka zachorowań.
Działania te to zaledwie kropla w morzu, lecz jak wiemy owa kropla drąży skałę i stanowi wstęp do dalszych planowanych działań edukacyjnych wśród dziewcząt w internacie.

Organizatorzy:
Katarzyna Bylica, Paulina Kowalik