Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

10 września, w Naszym Internacie, spotkaliśmy się na stołówce, aby porozmawiać o tym, co nadaje naszym działaniom sens i sprawia, że życie nabiera barw. Impulsem do rozważań był obchodzony właśnie tego dnia Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom.
Statystki są bezlitosne: coraz więcej ludzi żyje w poczuciu braku sensu życia, miewa myśli samobójcze i - w skrajnych przypadkach - takowe próby.
W pierwszej części spotkania staraliśmy się zdefiniować symptomy zachowań presuicydalnych. Stwierdziliśmy, że każdy z nas, mieszkańców internatu, powinien być wyczulony na zachowania kolegów i koleżanek, które mogłyby świadczyć o długotrwałym obniżeniu nastroju połączonym z kwestionowaniem powszechnie uznawanych wartości. Zaapelowaliśmy do siebie nawzajem, aby poświęcić takim osobom czas na rozmowę, nie oceniać ich i skłaniać do szukania pomocy u rodziców, nauczycieli, wychowawców czy też wykwalifikowanych specjalistów.
Część drugą spotkania poświeciliśmy na stworzenie wspólnej mapy wartości, działań, zainteresowań, czy też zachowań, dzięki którym wciąż na nowo udaje nam się odbudowywać w nas to, co napędza nas do pozytywnego patrzenia w przyszłość.
Licznie zgromadzonej na spotkaniu młodzieży klas pierwszych za udział w spotkaniu dziękują jego organizatorzy, wychowawcy: Paulina Kowalik, Katarzyna Bylica, Kinga Zając oraz Piotr Żmigrodzki.