Światowy Dzień AIDS
Dodane przez Barbara Kajda dnia Grudzień 12 2019 20:14:43

1 GRUDNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS

Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Święto to ma na celu zwrócenie uwagi na walkę z AIDS, a także uświadomienie konieczności pomocy ludziom zakażonym wirusem HIV i chorym na AIDS.

Temat ten jest niezwykle ważny, ponieważ na świecie żyje blisko 37 mln osób zakażonych wirusem HIV. W Polsce szacuje się, że jest ich nawet 35 tys., a prawie co druga osoba o tym nie wie i może nieświadomie zakażać.

W związku z tym wychowawcy przeprowadzili warsztaty dla mieszkańców internatu „Pod Kłosem” związane z tematyką HIV i AIDS. W trakcie zajęć młodzież dowiedziała się czym jest HIV, a czym AIDS, jak dochodzi do zakażenia wirusem, jak zapobiec zakażeniu, a także gdzie szukać pomocy. Zwrócono także uwagę na panującą w społeczeństwie „hivokryzję”- a więc lęk wobec osób zakażonych wirusem HIV, charakteryzujący się dyskryminacją i brakiem tolerancji.

Osoby zainteresowane tematem, zachęcamy do obejrzenia krótkich filmów:


Zachęcamy również do odwiedzenia strony Krajowego Centrum ds. AIDS, gdzie można znaleźć wiele przydatnych informacji, m.in. gdzie znajdują się punkty konsultacyjno - diagnostyczne, w których można bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania wykonać testy na HIV.

OPRACOWAŁY:
Katarzyna Bylica
Klaudia Jeziorowska
Paulina Kowalik
Kinga Zając


Swiatowy_Dzien_AIDS
Światowy Dzień AIDS
1 grudnia 2019 r.