Strona Główna    Aktualności    Media o nas    Filmy    Do pobrania    Artykuły    Linki    Forum    Dojazd    Kontakt    Promocja
  Menu
  Projekty
CKZ
Kącik Przedsiębiorcy  Akcje pomocy
  Partnerzy

Uniwersytet Rolniczy
w Krakowie

Wyższa Szkoła
Turystyki i Ekologii
w Suchej Beskidzkiej

Małopolska do celu.eu

Poczet Krakowskiej
Chorągwi Husarskiej

Gminny Ośrodek
Pomocy Społecznej
w Czernichowie

Serwis mojestypendium.pl
  Wigilia 2018

Niepodległa WIGILIA 2018

19 grudnia 2018r. odbyła się w Internacie ZS RCKU w Czernichowie WIGILIA Niepodległa, zorganizowana w roku upamiętniającym stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Młodzież z internatu przygotowała na tą okoliczność świąteczny wystrój stołówki - dekoracje przybrały barwy czerwone i białe, zostały wykonane z papieru i słomy, ponieważ po odzyskaniu niepodległości, Boże Narodzenie w polskich domach zyskało nowy wymiar. Można było śpiewać po polsku, kupować w prezencie historyczne książki, a przede wszystkim: nikt bliski nie był już więziony przez zaborców. Polacy zaczęli masowo wracać do robienia własnoręcznych ozdób choinkowych, popartych bojkotem niemieckich bombek.

W przygotowanie wigilii bardzo zaangażował się młodzieżowy samorząd internatu. Został pieczołowicie przygotowany scenariusz, w którym przedstawiono wspominki wigilii sprzed stu lat autorstwa m.in. powojennych eseistów, historyków literatury, publicystów i dziennikarzy.

We wspomnieniach cytowano Ewę Cieńską- Fedorowicz, gdzie w swoich „Wędrówkach niezamierzonych” pisała:

„W naszym domu wszelkie bombki jako niemiecki wymysł, były wykluczone. Przywoziła więc mama z Buczacza kolorowe bibułki i lśniące arkusze różnobarwnych papierków, dostawałyśmy jajka na wydmuszki.”

Maria Czapska w swoich wspomnieniach pisała zaś o świętowaniu z pracownikami, które to w dzisiejszych czasach przypisalibyśmy obchodzonym masowo „wigiliom pracowniczym”:

„Boże Narodzenie było zawsze obchodzone bardzo uroczyście. […] Cała służba domowa i stajenna dostawała po worku z bakaliami, a ponadto prezent indywidualny, zawsze coś z ubrania, dla kobiet materiał na suknię lub bluzkę, szalik albo pończochy, dla mężczyzn: koszula, rękawiczki, skarpetki itp. Potem, przy akompaniamencie mamy, w radosnym nastroju, śpiewaliśmy kolędy pod jaśniejącą choinką (...).

Młodzież przybliżyła również święta z niedalekich okolic Czernichowa. Opisała wspominki u Potockich z Krzeszowic i Krakowa – mocno związanych z Wiedniem, bo przecież Andrzej Potocki był od 1895 r. posłem do parlamentu wiedeńskiego, a później namiestnikiem Galicji. W latach 30. XX wieku dawne panny Potockie, córki namiestnika i jego żony Krystyny, wspominały zwyczaje panujące w ich rodzinnym domu. Jak zanotowała Bogna Wernichowska w książce „Kardy i kokardy. Opowieść o hrabinach Potockich”, w arystokratycznym domu czas zbliżających się Świąt był lekcją skromności i empatii:

„W adwencie i poście hrabina Krystyna, sama wyrzekająca się przez ten czas cukru, masła, pijąca zbożową kawę i ziołową herbatę, zachęcała dzieci do rozmaitych prac na rzecz ubogich podopiecznych. Panny Potockie dziergały więc szaliki i skarpety, pomagały piec pierniki i kruche ciastka, które trafić miały do paczek świątecznych. Wełnę, mąkę, cukier i bakalie rodzeństwo kupowało z pieniędzy oszczędzonych z kieszonkowego i wrzucanych do skarbonki. Matka nigdy nie kontrolowała ich, ale nie zdarzyło się, żeby któreś z dzieci zapomniało o tym obowiązku”.

Prawda była taka, że i dzieci, i dorośli woleli przynajmniej przez magiczny czas świąt pozostawać w świecie tradycji i baśni. Doskonałym przykładem takich bożonarodzeniowych klimatów są święta w Górkach u Kossaków, które we wspomnieniach Anny Szatkowskiej – polskiej działaczki niepodległości – również cytowano:

„Wilia zawsze byłą tradycyjna: opłatek, siano pod obrusem, dodatkowe nakrycie i odpowiednie potrawy – barszcz lub zupa rybna (brrr...), legumina z maku, bita śmietana i słodkie kruche łamańce.(...)
Mama nakładała na miseczkę malutkie porcje potraw i ciast, po czym nieśliśmy je uroczyście na niedostępnego dla psów kącika, życząc skrzatowi Wesołych Świąt. Z pewnością bardzo mu wszystko smakowało, bo rano miseczka była pusta!...”

Młodzież między wspominkami pięknie zaśpiewała - trochę z pamięci a trochę ze śpiewników WIGILII NIEPODLEGŁEJ - kolędy.

Cudnie wybrzmiały przy akompaniamencie gitary i ukulele Karoliny Orawiec i Sandry Janik oraz głosowym prowadzeniu Emilii Blak i Łucji Dyjach: Cicha noc, Mizerna cicha, Jezusa Narodzonego i Dzisiaj w Betlejem.

Po części oficjalnej głos m.in. zabrał Pan Dyrektor, życząc wszystkim radosnych Świąt i hucznego Sylwestra. Skierował również kilka słów do maturzystów, życząc im w nowym roku wspaniałej studniówki oraz sukcesów na maturze.

Na koniec małe powigilijne podsumowanie, które niewątpliwie powinno wybrzmiewać codziennie po to, by budować, jednoczyć, pomagać, po prostu działać we wspólnocie, bez podziałów czy etykiet:

Świerk czy jodła, a może sosna? Barszcz, zupa grzybowa, a może mleko makowe ze śliżykami? Śledzie w oleju, śmietanie czy po żydowsku? Makowiec zwijany, z kratką na wierzchu czy po prostu kutia? Ale kutia z maku, pszenicy czy może ryżu? To są pytania, które do dziś są znakiem podziałów trwających do 1918 roku.

Po odzyskaniu niepodległości runęły podziały! Niech i nasze podziały, zawiści i nieporozumienia runą! Życzymy wszystkim zdrowych, rodzinnych i pełnych ciepła Świąt Bożego Narodzenia oraz SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO 2019 ROKU!

Opracowała Sylwia Morawiec


Wigilia
Wigilia
19 grudnia 2018 r.
  Dzisiaj
Wtorek
18
Czerwca 2019

Imieniny obchodzą:
Marek, Elżbieta, Paula
  Zapraszamy
  Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
  Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 601
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Pedagog szkolny
  Poczta
Poczta
  Facebook


  Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Powitanie
Powitanie
Chcecie wiedzieć jak...
Najciekawsze Tematy
Powitanie [0]
Powitanie [0]
Chcecie wiedzieć ... [0]
  Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Barbara Kajda
25/06/2016 15:06
Ancurrr14, można już składać podania do szkół policealnych. Informacje o rekrutacji do szkół dla dorosłych znajdują się w panelu po lewej stronie, w zakładce: Rekrutacja-> Szkoły zaoczne.

Ancurrr14
23/06/2016 08:48
Czy można juz składać podanie do szkoły Policealnej ?

twety19
19/08/2015 21:41
Wonski dziękuje bardzo za pomoc. Na prawdę była potrzebna :-)

Wonski
15/08/2015 12:36
,papierem od lekarza i zdjęciem zanosisz to znowu do starostwa i oni ci wydają PKK czyli profil kandydata na kierowcę.Myślę że pomogłem. Życzę miłych 18 dni wakacji !

Wonski
15/08/2015 12:35
200 zł później idziesz do wydziału komunikacji w starostwie tam pobierasz "Wniosek o wydanie prawa jazdy lub pozwolenie" ktoś na pewno ci zaznaczy tak co masz wypełnić.Razem z tym wnioskiem,

Wonski
15/08/2015 12:31
twety19, W Google wpisz "prawo jazdy lekarz i nazwa większej miejscowości koło której mieszkasz". Tam znajdziesz lekarza najlepiej prywatnego bo szybciej cię przyjmie za badanie płaci się 20

Barbara Kajda
14/08/2015 21:51
Twety19, podstawowe informacje dotyczące prawa jazdy kategorii T znajdują się tutaj: http://czernichow.edu.pl/
viewpage.php?page_id=1072
, więcej szczegółów: http://www.word.waw.pl/in
dex.php


twety19
11/08/2015 16:29
czy można u zwykłego lekarza rodzinnego / z góry dziękuję za pomoc ^^ pozdrowienia i miłych wakacji :-)

twety19
11/08/2015 16:27
Dzień dobry ;-). Jak należy stworzyć profil kandydata na prawo jazdy kategorii T? Jakie wnioski należy złożyć i gdzie? Jakie dokumenty należy mieć i co z badaniami ? U kogo należy je zrobić? Czy moż

Barbara Kajda
13/07/2015 10:59
Jaaa, Angeelika odpowiedziała prawidłowo na Twoje pytanie.

Archiwum
  Licznik wyświetleń
  Licznik odwiedzin

  Lokalizator
  Odsyłacze
epodreczniki.pl

Starostwo Powiatowe
w Krakowie

ITV Gmin i Powiatu
Krakowskiego

MEN

Kuratorium Oświaty
w Krakowie

Centralna Komisja
Egzaminacyjna

Okręgowa Komisja
Egzaminacyjna

Krajowy Ośrodek
Wspierania Edukacji
Zawodowej i Ustawicznej

Portal Funduszy
Europejskich

Serwis Informacyjny
Gminy Czernichów

Starostwa Powiatowego
w Krakowie

Serwis Internetowy
Miasta Krakowa