Strona Główna    Aktualności    Media o nas    Filmy    Dojazd    Kontakt
  Menu
  Projekty

CKZKącik Przedsiębiorcy


  Akcje pomocy
  Partnerzy

Uniwersytet Rolniczy
w Krakowie

Wyższa Szkoła
Turystyki i Ekologii
w Suchej Beskidzkiej

Małopolska do celu.eu

Poczet Krakowskiej
Chorągwi Husarskiej

Gminny Ośrodek
Pomocy Społecznej
w Czernichowie

Serwis mojestypendium.pl
  Uczniowie

Szkoła Rolnicza w Czernichowie powstała z potrzeby rozwoju oświaty rolniczej. Z założenia ośrodek ten miał kształcić synów ziemiańskich jako przyszłych spadkobierców rodowych majątków (w statucie szkoły istniał zapis, iż absolwenci szkoły kształceni są jako przyszli „oficjele dworscy”), jednak, wraz z upływem czasu, coraz liczniejsze grono uczniów zaczęli stanowić młodzieńcy pochodzenia chłopskiego. Świadomość potrzeby kształcenia bowiem mocno już zakorzeniła się w społeczeństwie. Do wspólnych klas uczęszczali zatem synowie szlachciców posiadający herby (np. Poraj, Rawicz, Pobóg i in.) i synowie chłopów dysponujących zaledwie kilkoma morgami ziemi.

Płaszczyzn porozumienia dla uczniów o różnym pochodzeniu społecznym było kilka: wspólne pasje i zainteresowania (dużą rolę odgrywał sport, zwłaszcza piłka nożna), działalność w ramach specjalistycznych sekcji naukowych (np. sekcji botanicznej, zoologicznej, dokształcającej), żartobliwe pomysły i dowcipy będące wytworem nieokiełznanej aktywności humorystycznej uczniów.
Szczególnie integrowała uczniów czernichowskiej szkoły działalność patriotyczna. Wiązała się ona nie tylko z patriarchalno – wojskowym systemem wychowania, jaki dominował przez wiele lat istnienia szkoły, ale przede wszystkim z charakterem czasów, w których przyszło żyć uczniom Szkoły Rolniczej, a który bezpośrednio wpływał również na losy samej szkoły jako instytucji związanej z oświatą.

Szkoła powstała w czasie zaborów (w 1860 r.), dlatego też w tym czasie szczególnie dbano o wychowanie patriotyczne, narodowe i katolickie uczniów. Pierwsze efekty tego wychowania dostrzeżono podczas wybuchu powstania styczniowego w 1863 r. – spośród 39 uczniów powstańcami zostało 25 (niektórzy z nich otrzymali wyroki więzienia po upadku powstania). W czasie I wojny światowej uczniowie Szkoły Rolniczej wstępowali do Legionów Polskich dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego.
Uczniowie czernichowscy brali udział także w obronie Lwowa przed Ukraińcami w latach 1918 – 19 oraz w wojnie polsko – bolszewickiej (lata 1919 – 20). O losach uczniów podczas II wojny światowej, w tym również o działalności patriotyczno – konspiracyjnej młodzieży tejże szkoły - pisze szczegółowo jej absolwent Stefan Smoliński (S. Samoliński, Szkoła Rolnicza w Czernichowie k. Krakowa w okresie II wojny światowej (1939 – 1945), Warszawa 2004) .

W latach powojennych uczniowie czernichowscy chłonęli wiedzę świadomi potrzeby rozwoju nie tylko w dziedzinie rolnictwa ale i w innych dziedzinach życia w Polsce zniszczonej przez kataklizm wojenny.
Dużą aktywność przejawiali również w działalności artystyczno – kulturalnej (zespoły artystyczne, organizacja wizyt artystów z Filharmonii i teatrów krakowskich, konkursy itp.) W tym zakresie szczególnie odznaczali się uczniowie zamieszkujący w internacie przy szkole, z ich potrzeb i inspiracji powstawało wiele imprez okolicznościowych, np. otrzęsiny, andrzejki, mikołajki, wigilia, Dzień Kobiet, apele okolicznościowe – to tylko niektóre z bardzo wielu tego typu uroczystości.
Młodzież Szkoły Rolniczej zawsze chętnie wyjeżdżała na zagraniczne praktyki zawodowe (głównie do Szwajcarii), by nabrać doświadczenia pracując w gospodarstwach.

O wychowankach tej szkoły można by dużo więcej napisać, wszak to oni stanowią o wyjątkowym charakterze tej instytucji i dzięki nim podtrzymywane są wieloletnie (by nie powiedzieć – wielowiekowe) tradycje.
Najlepszym podsumowaniem będzie jednak uwaga, iż pośród absolwentów czernichowskiej Szkoły Rolniczej znajdowali się i nadal znajdują ludzie mający wpływ na kształt rzeczywistości społecznej, politycznej, kulturalnej naszego kraju, m. in. profesorowie wyższych uczelni, członkowie PAN-u, członkowie międzynarodowych organizacji związanych z naukami rolniczymi, wybitni nauczyciele i pedagodzy, posłowie, dziennikarze, absolwenci zagranicznych uczelni, prawnicy, członkowie władz gminnych, powiatowych i wojewódzkich, wynalazcy, dyrektorzy różnych instytucji państwowych oraz zakładów prywatnych i in. Czernichowska szkoła średnia otworzyła przed nimi wiele drzwi prowadzących do poważnej dorosłości.

  Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
  Poczta
Poczta
  Facebook