Strona Główna    Aktualności    Media o nas    Filmy    Do pobrania    Artykuły    Linki    Forum    Dojazd    Kontakt    Promocja
  Menu
  ProjektyCKZ
Kącik Przedsiębiorcy  Akcje pomocy
  Partnerzy

Uniwersytet Rolniczy
w Krakowie

Wyższa Szkoła
Turystyki i Ekologii
w Suchej Beskidzkiej

Małopolska do celu.eu

Poczet Krakowskiej
Chorągwi Husarskiej

Gminny Ośrodek
Pomocy Społecznej
w Czernichowie

Serwis mojestypendium.pl
  Uczniowie

Szkoła Rolnicza w Czernichowie powstała z potrzeby rozwoju oświaty rolniczej. Z założenia ośrodek ten miał kształcić synów ziemiańskich jako przyszłych spadkobierców rodowych majątków (w statucie szkoły istniał zapis, iż absolwenci szkoły kształceni są jako przyszli „oficjele dworscy”), jednak, wraz z upływem czasu, coraz liczniejsze grono uczniów zaczęli stanowić młodzieńcy pochodzenia chłopskiego. Świadomość potrzeby kształcenia bowiem mocno już zakorzeniła się w społeczeństwie. Do wspólnych klas uczęszczali zatem synowie szlachciców posiadający herby (np. Poraj, Rawicz, Pobóg i in.) i synowie chłopów dysponujących zaledwie kilkoma morgami ziemi.

Płaszczyzn porozumienia dla uczniów o różnym pochodzeniu społecznym było kilka: wspólne pasje i zainteresowania (dużą rolę odgrywał sport, zwłaszcza piłka nożna), działalność w ramach specjalistycznych sekcji naukowych (np. sekcji botanicznej, zoologicznej, dokształcającej), żartobliwe pomysły i dowcipy będące wytworem nieokiełznanej aktywności humorystycznej uczniów.
Szczególnie integrowała uczniów czernichowskiej szkoły działalność patriotyczna. Wiązała się ona nie tylko z patriarchalno – wojskowym systemem wychowania, jaki dominował przez wiele lat istnienia szkoły, ale przede wszystkim z charakterem czasów, w których przyszło żyć uczniom Szkoły Rolniczej, a który bezpośrednio wpływał również na losy samej szkoły jako instytucji związanej z oświatą.

Szkoła powstała w czasie zaborów (w 1860 r.), dlatego też w tym czasie szczególnie dbano o wychowanie patriotyczne, narodowe i katolickie uczniów. Pierwsze efekty tego wychowania dostrzeżono podczas wybuchu powstania styczniowego w 1863 r. – spośród 39 uczniów powstańcami zostało 25 (niektórzy z nich otrzymali wyroki więzienia po upadku powstania). W czasie I wojny światowej uczniowie Szkoły Rolniczej wstępowali do Legionów Polskich dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego.
Uczniowie czernichowscy brali udział także w obronie Lwowa przed Ukraińcami w latach 1918 – 19 oraz w wojnie polsko – bolszewickiej (lata 1919 – 20). O losach uczniów podczas II wojny światowej, w tym również o działalności patriotyczno – konspiracyjnej młodzieży tejże szkoły - pisze szczegółowo jej absolwent Stefan Smoliński (S. Samoliński, Szkoła Rolnicza w Czernichowie k. Krakowa w okresie II wojny światowej (1939 – 1945), Warszawa 2004) .

W latach powojennych uczniowie czernichowscy chłonęli wiedzę świadomi potrzeby rozwoju nie tylko w dziedzinie rolnictwa ale i w innych dziedzinach życia w Polsce zniszczonej przez kataklizm wojenny.
Dużą aktywność przejawiali również w działalności artystyczno – kulturalnej (zespoły artystyczne, organizacja wizyt artystów z Filharmonii i teatrów krakowskich, konkursy itp.) W tym zakresie szczególnie odznaczali się uczniowie zamieszkujący w internacie przy szkole, z ich potrzeb i inspiracji powstawało wiele imprez okolicznościowych, np. otrzęsiny, andrzejki, mikołajki, wigilia, Dzień Kobiet, apele okolicznościowe – to tylko niektóre z bardzo wielu tego typu uroczystości.
Młodzież Szkoły Rolniczej zawsze chętnie wyjeżdżała na zagraniczne praktyki zawodowe (głównie do Szwajcarii), by nabrać doświadczenia pracując w gospodarstwach.

O wychowankach tej szkoły można by dużo więcej napisać, wszak to oni stanowią o wyjątkowym charakterze tej instytucji i dzięki nim podtrzymywane są wieloletnie (by nie powiedzieć – wielowiekowe) tradycje.
Najlepszym podsumowaniem będzie jednak uwaga, iż pośród absolwentów czernichowskiej Szkoły Rolniczej znajdowali się i nadal znajdują ludzie mający wpływ na kształt rzeczywistości społecznej, politycznej, kulturalnej naszego kraju, m. in. profesorowie wyższych uczelni, członkowie PAN-u, członkowie międzynarodowych organizacji związanych z naukami rolniczymi, wybitni nauczyciele i pedagodzy, posłowie, dziennikarze, absolwenci zagranicznych uczelni, prawnicy, członkowie władz gminnych, powiatowych i wojewódzkich, wynalazcy, dyrektorzy różnych instytucji państwowych oraz zakładów prywatnych i in. Czernichowska szkoła średnia otworzyła przed nimi wiele drzwi prowadzących do poważnej dorosłości.

  Dzisiaj
Wtorek
14
Lipca 2020

Imieniny obchodzą:
Bonawentura, Stella, Izabela, Franciszek, Kamil, Kamila, Ulryk, Marceli
  Zapraszamy
  Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
  Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 602
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Aleksandra Wolek
  Poczta
Poczta
  Facebook


  Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Powitanie
Powitanie
Chcecie wiedzieć jak...
Najciekawsze Tematy
Powitanie [0]
Powitanie [0]
Chcecie wiedzieć ... [0]
  Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Barbara Kajda
25/06/2016 15:06
Ancurrr14, można już składać podania do szkół policealnych. Informacje o rekrutacji do szkół dla dorosłych znajdują się w panelu po lewej stronie, w zakładce: Rekrutacja-> Szkoły zaoczne.

Ancurrr14
23/06/2016 08:48
Czy można juz składać podanie do szkoły Policealnej ?

twety19
19/08/2015 21:41
Wonski dziękuje bardzo za pomoc. Na prawdę była potrzebna :-)

Wonski
15/08/2015 12:36
,papierem od lekarza i zdjęciem zanosisz to znowu do starostwa i oni ci wydają PKK czyli profil kandydata na kierowcę.Myślę że pomogłem. Życzę miłych 18 dni wakacji !

Wonski
15/08/2015 12:35
200 zł później idziesz do wydziału komunikacji w starostwie tam pobierasz "Wniosek o wydanie prawa jazdy lub pozwolenie" ktoś na pewno ci zaznaczy tak co masz wypełnić.Razem z tym wnioskiem,

Wonski
15/08/2015 12:31
twety19, W Google wpisz "prawo jazdy lekarz i nazwa większej miejscowości koło której mieszkasz". Tam znajdziesz lekarza najlepiej prywatnego bo szybciej cię przyjmie za badanie płaci się 20

Barbara Kajda
14/08/2015 21:51
Twety19, podstawowe informacje dotyczące prawa jazdy kategorii T znajdują się tutaj: http://czernichow.edu.pl/
viewpage.php?page_id=1072
, więcej szczegółów: http://www.word.waw.pl/in
dex.php


twety19
11/08/2015 16:29
czy można u zwykłego lekarza rodzinnego / z góry dziękuję za pomoc ^^ pozdrowienia i miłych wakacji :-)

twety19
11/08/2015 16:27
Dzień dobry ;-). Jak należy stworzyć profil kandydata na prawo jazdy kategorii T? Jakie wnioski należy złożyć i gdzie? Jakie dokumenty należy mieć i co z badaniami ? U kogo należy je zrobić? Czy moż

Barbara Kajda
13/07/2015 10:59
Jaaa, Angeelika odpowiedziała prawidłowo na Twoje pytanie.

Archiwum
  Licznik wyświetleń
  Licznik odwiedzin

  Lokalizator
  Odsyłacze
epodreczniki.pl

Starostwo Powiatowe
w Krakowie

ITV Gmin i Powiatu
Krakowskiego

MEN

Kuratorium Oświaty
w Krakowie

Centralna Komisja
Egzaminacyjna

Okręgowa Komisja
Egzaminacyjna

Krajowy Ośrodek
Wspierania Edukacji
Zawodowej i Ustawicznej

Portal Funduszy
Europejskich

Serwis Informacyjny
Gminy Czernichów

Starostwa Powiatowego
w Krakowie

Serwis Internetowy
Miasta Krakowa