Strona Główna    Aktualności    Media o nas    Filmy    Dojazd    Kontakt
  Menu
  Projekty

CKZKącik Przedsiębiorcy


  Akcje pomocy
  Partnerzy

Uniwersytet Rolniczy
w Krakowie

Wyższa Szkoła
Turystyki i Ekologii
w Suchej Beskidzkiej

Małopolska do celu.eu

Poczet Krakowskiej
Chorągwi Husarskiej

Gminny Ośrodek
Pomocy Społecznej
w Czernichowie

Serwis mojestypendium.pl
  „Rzuć palenie razem z nami”

Akcja „Rzuć palenie razem z nami” w Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czernichowie

Po stu latach nieograniczonego stosowania tytoniu przez ludzką populację okazało się, że dym papierosowy stał się zabójcą numer jeden ludzkości. Szacunki epidemiologiczne wskazują, że w XX wieku umarło przedwcześnie z powodu palenia tytoniu sto milionów ludzi.

W Polsce palenie papierosów jest przyczyną prawie połowy przedwczesnych zgonów u mężczyzn w średnim wieku. Żaden inny pojedynczy czynnik nie ma tak istotnego, negatywnego wpływu na stan zdrowia Polaków jak tytoń. Potwierdza to obserwacja trendów zdrowotnych w Polsce po II wojnie światowej.

W wyniku dziesiątków tysięcy badań klinicznych i epidemiologicznych stwierdzono, że palenie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów, chorób układu krążenia, nienowotworowych chorób płuc oraz wielu innych ostrych i przewlekłych stanów chorobowych (Konferencja szkoleniowa, Centrum Onkologii. Warszawa 30.09.2003 r).

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.

W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem wszystkie stany i większość palaczy. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach. Od 1991 roku w każdy trzeci czwartek listopada Fundacja „Promocja Zdrowia” namawia Polaków do rzucenia palenia.

Cel Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu w Polsce

Realizację planu Europy wolnej od dymu tytoniowego osiągamy poprzez tworzenie społecznego i politycznego poparcia idei - organizowanie w skali populacyjnej, ogólnokrajowej i lokalnej kampanii zdrowotnych promujących zdrowy, wolny od dymu tytoniowego styl życia.

Współdziałanie wielu różnorodnych instytucji i organizacji, w tym środków masowego przekazu, pozwoli na zwiększenie zakresu i zasięgu działań profilaktycznych oraz stworzy efektywnie działającą koalicję na rzecz poprawy zdrowia społeczeństwa. Działania te mają znacznie większy wpływ na postawy zdrowotne społeczeństwa, a w konsekwencji na stan zdrowia obywateli, niż kosztowne formy medycyny kuratywnej.

Fundacja „Promocja Zdrowia” organizuje w ramach akcji „Rzuć palenie razem z nami” konkurs dla osób chcących zerwać z nałogiem palenia tytoniu. Osoby, które w bieżącym roku przestały palić papierosy mogą wziąć udział w konkursie organizowanym przez Fundację „Promocja Zdrowia” i wygrać zdrowie oraz cenne nagrody. Informacje o rzuceniu palenia można przesłać na adres fundacji po wypełnieniu formularza.

Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czernichowie przyłącza się do akcji i wszystkich tych, którzy rzucili palenie obdaruje pomadką nawilżającą do ust przygotowaną przez Światową Organizację Zdrowia. Pomadka promuje hasło „Młodość bez papierosa”, ma kolor niebieski i jest zawieszona na niebieskiej tasiemce na szyję. Mamy nadzieję, że duża grupa osób zostanie nagrodzona.

Wszystkie osoby, które chcą uzyskać profesjonalną poradę „Jak rzucić palenie” mogą w szkole otrzymać książeczki pod redakcją prof. Witolda Zatońskiego.

Polecamy również odwiedzenie strony internetowej www.promocjazdrowia.pl

mgr Agnieszka Marzęcka
Koordynator akcji

  Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
  Poczta
Poczta
  Facebook