Akcja „Rzuć palenie razem z nami” w Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czernichowie
Po stu latach nieograniczonego stosowania tytoniu przez ludzką populację okazało się, że dym papierosowy stał się zabójcą numer jeden ludzkości. Szacunki epidemiologiczne wskazują, że w XX wieku umarło przedwcześnie z powodu palenia tytoniu sto milionów ludzi.
W Polsce palenie papierosów jest przyczyną prawie połowy przedwczesnych zgonów u mężczyzn w średnim wieku. Żaden inny pojedynczy czynnik nie ma tak istotnego, negatywnego wpływu na stan zdrowia Polaków jak tytoń. Potwierdza to obserwacja trendów zdrowotnych w Polsce po II wojnie światowej.
W wyniku dziesiątków tysięcy badań klinicznych i epidemiologicznych stwierdzono, że palenie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów, chorób układu krążenia, nienowotworowych chorób płuc oraz wielu innych ostrych i przewlekłych stanów chorobowych (Konferencja szkoleniowa, Centrum Onkologii. Warszawa 30.09.2003 r).
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.
W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem wszystkie stany i większość palaczy. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach. Od 1991 roku w każdy trzeci czwartek listopada Fundacja „Promocja Zdrowia” namawia Polaków do rzucenia palenia.
Cel Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu w Polsce
Realizację planu Europy wolnej od dymu tytoniowego osiągamy poprzez tworzenie społecznego i politycznego poparcia idei - organizowanie w skali populacyjnej, ogólnokrajowej i lokalnej kampanii zdrowotnych promujących zdrowy, wolny od dymu tytoniowego styl życia.
Współdziałanie wielu różnorodnych instytucji i organizacji, w tym środków masowego przekazu, pozwoli na zwiększenie zakresu i zasięgu działań profilaktycznych oraz stworzy efektywnie działającą koalicję na rzecz poprawy zdrowia społeczeństwa. Działania te mają znacznie większy wpływ na postawy zdrowotne społeczeństwa, a w konsekwencji na stan zdrowia obywateli, niż kosztowne formy medycyny kuratywnej.
Fundacja „Promocja Zdrowia” organizuje w ramach akcji „Rzuć palenie razem z nami” konkurs dla osób chcących zerwać z nałogiem palenia tytoniu. Osoby, które w bieżącym roku przestały palić papierosy mogą wziąć udział w konkursie organizowanym przez Fundację „Promocja Zdrowia” i wygrać zdrowie oraz cenne nagrody. Informacje o rzuceniu palenia można przesłać na adres fundacji po wypełnieniu formularza.
Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czernichowie przyłącza się do akcji i wszystkich tych, którzy rzucili palenie obdaruje pomadką nawilżającą do ust przygotowaną przez Światową Organizację Zdrowia. Pomadka promuje hasło „Młodość bez papierosa”, ma kolor niebieski i jest zawieszona na niebieskiej tasiemce na szyję. Mamy nadzieję, że duża grupa osób zostanie nagrodzona.
Wszystkie osoby, które chcą uzyskać profesjonalną poradę „Jak rzucić palenie” mogą w szkole otrzymać książeczki pod redakcją prof. Witolda Zatońskiego.
Polecamy również odwiedzenie strony internetowej www.promocjazdrowia.pl
mgr Agnieszka Marzęcka Koordynator akcji |